Wyjazdy dla firm do Uzbekistanu

Wycieczki firmowe do Uzbekistanu

Kraj podwójnie śródlądowy (brak dostępu do morza, graniczący z państwami śródlądowymi), położony w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Graniczy z takimi państwami, jak Kazachstan, Turkmenistan, Afganistan, Tadżykistan i Kirgistan. Jego powierzchnia obejmuje obszar 447,4 tys. km2. Uzbekistan to propozycja dla tych, którzy chcą zasmakować Azji, gdzie kilkaset lat temu po Jedwabnym Szlaku sunęły karawany z Chin do Europy oraz poznać interesującą historię tej części świata. Uzbekistan spodoba się też osobom preferującym wygodę, gdyż baza turystyczna szybko się rozwija. Uzbekistan to także wspomnienie władcy Timura zwanego Tamerlanem, którego burzliwa historia została zapisana przede wszystkim w zabytkach architektury. Wielkie medresy, zdobione z przepychem meczety oraz fortece z pewnością spodobają się każdemu, nawet tym, którzy nie lubią zwiedzać miast. Tutaj również wydarzyła się jedna z największych katastrof naturalnych, kiedy to z powodu działań radzieckich, Jezioro Aralskie prawie całkowicie przestało istnieć.

Wyjazdy-dla-firm-do-Uzbekistanu
Położenie Uzbekistanu sprawia, że dominuje tu klimat kontynentalny, charakteryzujący się krótką i mroźną zimą, a także długim i gorącym latem. Jest tu ok 300 dni słonecznych w roku, a średnie temperatury w środku sezonu, czyli np. w lipcu wahają się przeważnie od 30° do 35°C. Charakterystyczna dla tego regionu świata jest również niska wilgotność powietrza. Uzbekistan jest krajem bardzo ubogim w żyzne ziemie, dlatego też zaledwie 10% jego powierzchni nadaje się pod uprawę. Mimo to ponad 40% ludnosci pracuje w tej gałęzi gospodarki. Jest również jednym z najpotężniejszych na świecie producentów bawełny. Sprzedaż bawełny to ponad jedna trzecia dochodów całego budżetu państwa.

To co warto wiedzieć, wizytując w Uzbekistanie, jeśli chodzi o zwyczaje uzbeckiej ludności, to przede wszystkim pamiętanie o tym, aby restrykcyjnie przestrzegać zasad obowiązujących wśród ludności muzułmańskiej, czyli np. publicznie nie nosić krótkich spodenek, lub spódnic, albo bluzek odsłaniających brzuch, lub na ramiączkach. Należy również mieć na uwadze, że wchodząc do jakiegokolwiek budynku, zawsze uprzednio trzeba ściągnąć obuwie. Jakakolwiek publiczna czułość między kobietą, a mężczyzną jest zakazana, a wobec uzbeckich kobiet należy zachować dystans i pod żadnym pozorem nie podawać ręki, o ile sama nie wyrazi na to wyraźnej ochoty. Będąc w restauracji, lub zajadając się na mieście trzeba pamiętać, iż jedząc posiłek należy używać wyłącznie prawej ręki, gdyż lewa jest uważana za nieczystą. Mimo tych rygorów, społeczeństwo uzbeckie zdążyło już częściowo przejąć zachodnie zwyczaje, choć nadal są one popularne głównie wśród młodego pokolenia.

Z zabytków, które koniecznie należy odwiedzić będąc w Uzbekistanie to Chiwa, czyli miasto włączone na listę cudów UNESCO. Zachowało się ono w stanie takim, jak sprzed kilkuset lat. W meczetach drewniane filary liczą sobie nawet tysiąc lat! Znajdują się tam przepięknie rzeźbione oraz malowane sklepienia pałaców, które wywierają ogromne wrażenie na turystach. Mimo swojej archaiczności, miasto jest wciąż żywe, gdyż wciąż mieszkają i pracują tam zwykli ludzie, których wytwarzane ręcznie dzieła będzie można pooglądać.
Buchara - dawna stolica, bogata w rozległe place i cudownie zdobione wnętrza. Niegdyś było to lokalne centrum kulturalno- religijne, w XVI wieku przeżywające rozkwit, będąc jeszcze stolicą chanatu bucharskiego.
Szachrisabz - miasto nieopodal miejsca urodzenia Timura, który traktował je jako swoją wizytówkę, stąd obecność ruin dawnych budynków.
Moynak - niegdyś duże miasto, które życie zawdzięczało jezioru Aralskiemu. Dziś pozostałością z jego czasów świetności są jedynie rozpadające się budynki, opuszczone domy, zrujnowane fabryki i wyschnięty Aral. Miejsce tyle fascynujące, co przygnębiające. Na brzegu dawnego jeziora można zaobserwować zżerane przez rdzę wraki starych statków.

Kuchnia - kuchnia uzbecka nie różni się szczególnie od typowych dań sąsiednich krajów.
Głównie można skosztować:
- klusek z mięsem i warzywami w sosie, czyli lagmana
- pilawu, czyli ryżu z tłuszczem, z kawałkami warzyw i mięsem
- szaszłyka
- manty
- samsa - bardzo smaczne mięso lub żółty ser w cieście
W Uzbekistanie najpopularniejszym napojem jest herbata pita z małych miseczek, ale można się także skusić na lubiany kuksaj, czyli herbatę z mlekiem. W tym państwie niemal nikt nie używa szklanek!

Wiza -. obywatele Polski są objęci obowiązkiem wizowym. Wizę taką można uzyskać w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie zaproszenia od osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie lub od obywatela Uzbekistanu, a także na podstawie vouchera uzbeckiego biura turystycznego. Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. 2 tygodni. Na miejscu istnieje możliwość jej przedłużenia. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie jest sankcjonowane wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma wymogu okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.

map_of_uzbekistan

Organizujemy wyjazdy dla firm, wycieczki motywacyjne, wyjazdy integracyjne, wyjazdy incentive travel. Profesjonalnie zajmujemy się kompleksową obsługą firm. Każdy program wyjazdu firmowego jest dostosowany do życzeń klienta i jego możliwości finansowych.
Jesteśmy kilkanaście lat na rynku a nasi doradcy organizowali niejeden wyjazd dla firm. Dokładamy starań do wszystkich etapów realizacji podróży i pobytu tak, aby wyjazd był udany. Skontaktuj się z nami.