Wyjazd firmowy na GP Formuła 1 w Baku

Wyjazd firmowy na GP Formuła 1 w Baku

Nazywany krainą wiecznego ognia Azerbejdżan, kojarzy się głównie z naftowym imperium. Narodziły się tu wielkie fortuny m.in. Rotschildów i braci Nobel, a kosmopolityczne i wielokulturowe Baku, dzięki ogromnym złożom „czarnego złota”, zostało nazwane perłą Kaukazu. Ciekawostką jest to, że dość duży wpływ na wygląd stolicy mieli polscy architekci, którzy zaprojektowali większość pięknych gmachów w stylu bakijskiej secesji. W krajobraz miasta wpisują się także karawanseraje, będące niegdyś miejscami odpoczynku karawan, które przemierzały Jedwabny Szlak. Dzisiaj to restauracje pod gołym niebem z tradycyjną azerbejdżańską kuchnią. Starówka Baku z bajkowym pałacem Szirwanszachów wpisana na listę UNESCO kontrastuje z nowoczesnymi szklanymi wieżowcami. Azerbejdżan zaskakuje jednak nie tylko architekturą. Na terenie kraju mieści się kilka stref klimatycznych, które gwarantują niezwykłą ilość rozmaitych krajobrazów – w kilka godzin z nadmorskiego Baku można dojechać do subtropikalnych lasów, malowniczo położonych górskich wiosek i wąwozów lub ośnieżonych szczytów Wielkiego Kaukazu. Na liście „miejsc do zobaczenia” powinny znaleźć się też płonące skały Janar Dah, Świątynia Ognia Ateszgiach oraz, słynący z wulkanów błotnych i cennych znalezisk archeologicznych Qobustan ze wspaniałymi skalnymi rysunkami wpisanymi na listę UNESCO.

F1-Baku

Dzień 1
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Baku.
Dzień 2
Przylot do Baku w godzinach nocnych. Transfer do hotelu.
śniadanie. 10.00 zwiedzanie miasta rozpoczniemy od podziwiania wspaniałych widoków z górującej nad miastem wieży telewizyjnej. Miasto ma kształt amfiteatru, malejącego w dół do Morza Kaspijskiego.
13.00 czas wolny na obiad we własnym zakresie
14.00Zwiedzanie rozpoczniemy od placu w centrum miasta, gdzie znajduje się słynna fontanna. Następnie zobaczymy stare miasto. Najstarsza część miasta İçərişəhər wpisana na listę UNESCO. To serce Baku i ta część miasta, która do tej pory zachowała koloryt dawnego Baku - charakterystyczne wąskie, małe uliczki, specjalnie tak zbudowane, aby osłabić siłę silnych zimowych wiatrów, podwórka, zaułki, stare domy z oszklonymi balkonami. Zwiedzanie: Şirvanşahlar Sarayı (Pałac Szirwanszachów) wpisany na listę UNESCO. Położony na wzgórzu, najwyższym punkcie İçərişəhər, pałac był jedną z rezydencji władców Szirwanu, państwa istniejącego w IX-XVI w. na terenie Azerbejdżanu i płd. Dagestanu.
Zobaczymy także Pałac Synyk Gala, Meczet Juma, Wieżę Dziewic.
Powrót do hotelu o 17.00
Kolacja w restauracji. Nocleg.
Dzień 3
Śniadanie. 10.00 Zwiedzanie półwyspu Abszeron (Abşeron). Półwysep, na którym leży Baku nosi nazwę Abszeron. Historia tego regionu na przestrzeni całych wieków była ściśle związana z dziejami Baku. W dawnych czasach, w związku z istniejącymi tutaj „wiecznymi ogniami”, samoczynnie płonącymi w miejscach wyjścia naturalnego gazu, bardzo silne wpływy na tym terenie miał zoroastryzm, w którym kult ognia ma wielkie znaczenie. Półwysep posiada bardzo upalny klimat, średnia roczna opadów atmosferycznych wynosi około 200-300 mm. Lato jest bardzo gorące, suche, praktycznie bez opadów, temperatura osiąga nawet +43°C. Dzięki temu, pod gorącym słońcem rodzą się owoce o dużej zawartości cukru. Miejscowe figi, winogrona deserowe, pomidory nie mają sobie równych na Kaukazie. Abszeron zasłynął również z uprawy szafranu.
Zobaczymy Świątynia Ognia „Atəşgah" w Suraxanı - jest to swego rodzaju unikalny obiekt. Nazwa Atəşgah oznacza „Dom ognia”. Teren na którym znajduje się świątynia, przez wiele wieków było znane, jako miejsce wyjścia na powierzchnię ziemi gazu ziemnego, gdzie płonęły „wieczne ognie”. Na tym miejscu we wczesnym średniowieczu znajdowała się zoroastriańska świątynia ognia. Po wkroczeniu na Kaukaz Arabów, wskutek postępującej islamizacji miejscowej ludności, miejsce to stopniowo utraciło swe kultowo-religijne znaczenie. Kult ognia odrodził się tutaj od XV w. za sprawą Hindusów. Dzięki ożywionym kontaktom handlowym na teren Abszeronu docierało wielu kupców z Indii, którzy roznosili wieści o niegasnących abszerońskich ogniach. W kilku miastach Azerbejdżanu, w tym w Baku, istniały kolonie kupców hinduskich. W ślad za kupcami wyruszali też na Abszeron pielgrzymi – czciciele ognia. W ciągu XVII w. bogaci hinduscy kupcy zbudowali świątynię ognia, a przy niej cele dla pielgrzymów.
13.00 czas wolny na llunch we własnym zakresie
14.00 wycieczka do Yanar Dag.
Yanar Dağ to jedno z najciekawszych miejsc na Abszeronie. Nazwa Yanar Dağ oznacza „Płonąca Góra". Znajdują się tu naturalne, płonące od wieków ognie, w miejscach wyjścia gazu ziemnego na powierzchnię ziemi. Zapewne w takich miejscach narodził się kult ognia, kiedy prehistoryczni ludzie tracący tyle czasu i wysiłku na jego rozniecenie, z podziwem patrzyli, jak płonie on samoistnie. Już w zamierzchłych czasach do efektu samo płonącego gazu wydzielającego sie na Abszeronie przywiązywano magiczną, wręcz boską siłę. Ludzie składali hołd ogniowi, który miał dla nich moc oczyszczającą, szukali w nich ochrony i zanosili do niego modły.
16.00 Powrót do Baku.
Kolacja w restauracji. Nocleg.
Dzień 4
Śniadanie. 10.00 Przejazd do Parku Narodowego GOBUSTAN. Na terenie parku wpisanego na listę UNESCO znajdują się znane rysunki naskalne. Wśród tych, którzy zajmowali się ich badaniem był m.in. Thor Heyerdahl. Rysunki Qobustanu to swego rodzaju ilustrowana historia wschodniego Zakaukazia od epoki mezolitu do średniowiecza. Według niektórych naukowców, wiele z tych rysunków miało znaczenie rytualno-kultowe. Były one częścią magicznych ceremonii, bez których dawny człowiek nie wyobrażał sobie zapewnienia pomyślności, szczęścia, dostatku członków swojej wspólnoty. Na skałach Qobustanu są przedstawione sceny polowań, walk, pracy, zbioru urodzaju.
12.30 powrót do Baku.
13.00 czas wolny na lunch we własnym zakresie.
14.00 wizyta w centrum Kulturalnym Heydara Aliyeva
Centrum Hejdara Alijewa w Baku to projekt autorstwa Zaha Hadid Architects. Jest ono narodowym symbolem Azerbejdżanu i pełni funkcję głównego obiektu kulturalnego w tym kraju. W Centrum można obcować z tradycyjną i współczesną kulturą azerską. Londyńskie Muzeum Designu przyznało Centrum Hejdara Alijewa nagrodę Projekt Roku 2014, po raz pierwszy w swojej historii wyróżniając realizację architektoniczną.
18.00 wyścig Grand Prix Europa Formuła 1
Kolacja w restauracji.
Dzień 5
02.00 transfer na lotnisko. Wylot do Polski ok. 05.00 Przylot do Warszawy w godzinach południowych.

CENA OBEJMUJE:
- przelot z przesiadką
- ubezpieczenie NNW i KL TU Allianz
- opiekę pilota
- 4 noclegi w hotelu 4*, w pokojach 2 os.
- 4 śniadania
- 4 obiadokolacje
- transfery
- e-wiza
- 1 butelka wody dziennie
- opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
CENA NIE OBEJMUJE:
- dopłaty do pok. 1 os.
- napojów do kolacji
- lunchy
- biletów na zawody Formuła 1